Afranga е първата българска платформа, която е регулирана от КФН по правилата на европейския лиценз ECSP (European Crowdfunding Service Provider). Какво предлага платформата, какви са нейните предимства и недостатъци, моето мнение за Afranga, както и какви са ползите за инвеститорите от регулацията, разглеждам в тази статия.
Какво е Afranga?
Afranga е българска P2P платформа, даваща възможност за инвестиране в потребителски кредити, oтпуснати от Stikcredit. Платформата започна работа в началото на 2021 година и оттогава се представя безупречно. Не е имало никакви проблеми и забавяния. Доходността на старата платформа в момента е 12% годишно, а на новата – значително по-висока – до 16% годишно.
Още през 2022 година започнва процес на лицензиране на Afranga като доставчик на услуги за групово финансиране ECSP (European Crowdfunding Service Provider). Инвестициите в старата платформа бяха преместени на адрес www.stikcredit.eu. Там продължават да се обслужват кредитите, като все още има заеми, в които може да се инвестира. От март 2025 година заеми се пускат в новата регулирана платформа Afranga на адрес www.afranga.com. В момента те са със значително по-висока доходност, от 16% годишно.
Новата Afranga с ECSP регулация
Основното предимство на новата Afranga е, че е регулирана като ECSP от КФН. Това е първата българска платформа, която има такъв лиценз. Това определено дава предимства за инвеститорите, които ще разгледам по-подробно. За съжаление в някои отношения новата Afranga не е на нивото на старата. Липсва вторичен пазар, заемите не са с амортизация, а са bullet (месечно се плаща само лихвата, а главницата еднократно на падеж) и … няма български език. Основателят на платформата Светлин Събев ме увери, че всички те скоро ще бъдат отстранени, а ни очакват и други приятни изненади.
Предимства и недостатъци на Afranga
Всяка инвестиционна платформа си има своите предимства и недостатъци и Afranga не е изключение. Ще ги разгледам накратко, така както аз ги виждам, като съм ги подредил по степен на важност.
Предимства на Afranga:
- Висока доходност – до 16% годишно в зависимост от заемите. Интересно е, че най-дългосрочните заеми са с най-ниска доходност – 13% за 36-месечните и 14% за 24-месечните. Предвид падащите лихви в ЕС в момента и очакванията за още понижения, това е съвсем логично.
- Регулация като ECSP – първата платформа в България, регулирана от КФН, което дава допълнително ниво на прозрачност и сигурност за инвеститорите.
- Бърза и лесна регистрация – изискват се минимално необходимите данни. Верификацията става удобно и бързо чрез доказан външен доставчик на удостоверителна услуга (Verif) за около 10 минути.
- Удобен и интуитивен интерфейс – лесна за работа, както на компютър, така и на мобилни устройства.
- Отлично представяне – безупречна работа до момента, макар че 4 години е сравнително кратка история.
- Прозрачност – наличие на много добре написан информационен документ (KIIS – Key Investment Information Sheet) в съответствие с изискванията на ESMA и актуални отчети на оригинатора.
- Удържане на данък – платформата ще удържа автоматично данък печалба, който е 10% за българските инвеститори, като ще подава данни към НАП за това. Това е изискване на лиценза, но е улеснение за българските инвеститори.
Недостатъци на Afranga:
- Няма посочено LTV на заемите – заемите вече са директно към оригинатора и няма как да имат ангажимент за обратно изкупуване. Заемите са обезпечени със 100% от активите на оригинатора. В случая тези активи са основно кредитния портфейл. Няма яснота колко са заемите на фона на активите. Това е важно, за да може да се прецени до каква степен заемите реално са обезпечени. За мен, това е най-големия недостатък, който се надявам да бъде отстранен възможно най-скоро.
- Няма вторичен пазар – при дългосрочните кредити това може да е проблем, тъй като липсва възможност за предсрочен изход. От платформата казаха, че работят по него и обещават скоро да пуснат.
- Само един оригинатор – Макар StikCredit да се представя отлично, ще е добре да има и други. Това ще създаде възможност за диверсификация в рамките на платформата. От Afranga споделиха, че още 7 са в процес на проверка. Така, че вероятно скоро ще има още и то не само от България. Все пак, за мен, качеството е много по-важно от количеството.
- Заемите са без амортизация – в момента всички заеми са тип Bullet – с месечно плащане на лихвата и плащане на главницата с последната вноска. От Afranga обещават, че скоро ще пуснат и други заеми, при които да се плаща лихва и главница с всяка вноска.
- Няма автоинвест – инвестициите трябва да се правят ръчно. Предвид новия модел с малко на брой бизнес заеми за голяма сума директно към оригинатора, това не е съществен проблем. Лично аз предпочитам ръчното инвестиране. Мисля, че няма смисъл да се инвестират малки суми в много на брой потребителски заеми, както беше преди. Разбира се, ще е чудесно, ако пуснат автоинвест, но бих го ползвал само ако е с добри възможности за настройка, като минимум за максималното LTV.
- Опознаване и класификация – това е досадно за инвеститора изискване на регулацията (KYC). Става с лесна анкета, която отнема около 5 минути. След нея ви класифицират като инвеститор по отношение на нивото на познания и способността да поемате риск. Анкетата е лесна и препоръчвам да отговаряте честно. За ваше добро е.
- Изчакване за проверка – налага се от Lemonway – доставчика на платежни услуги, при който се съхраняват неинвестираните средства. При мен отне около 1 ден. Едва след тази проверка ще може да заредите сметката си и да инвестирате. Това изискване е наложено от регулацията.
- Нова регистрация за досегашните инвеститори – заради класификацията и проверката, инвеститорите в старата платформа се налага да се регистрират отново. Реално, макар да се казват еднакво, новата и старата платформа нямат нищо общо от юридическа гледна точка.
- Няма български език – това за мен не е важно, но за други наличието му може и да е предимство. От Afranga обещават скоро да има.
- Няма бонус за нови инвеститори – това вероятно също ще се промени, когато се появят новите оригинатори и има по-голяма наличност на заеми. В момента бонус има само ако съществуващ инвеститор покани нов, но за новия няма нищо. Ако искате, може да ползвате моята връзка – https://vival.ink/afranga при регистрация и аз ще получа бонус, за което ви благодаря! Вие, обаче, няма да получите, за което съжалявам.
Моето мнение за Afranga
Мнението ми за Afranga e много добро. Използвам платформата вече 4 години (от самото начало) и съм много доволен. В началото тръгнаха с много привлекателна доходност, която в последствие спадна до 12%, което за мен е напълно достатъчно. Предполагам, че и сега доходността ще намалее скоро, особено ако лихвите в ЕС продължават да падат.
Лично за мен, никой от недостатъците не е съществен до толкова, че да ми попречи да се възползвам максимално от високата доходност, която предполагам ще намалее с новите инвеститори. А и в разговора ми със Светлин Събев, той ме увери, че работят практически по всички недостатъци, освен изискванията, наложени от регулацията. Последните създават неудобства за инвеститорите, но това е малка цена, която плащаме за по-голямата сигурност, която цели регулацията. Така е при всички регулирани платформи.
Според мен, Afranga предлага добра комбинация от висока доходност, съчетана с безупречна (макар и кратка) история, добра прозрачност и регулация. За мен е напълно достатъчно. За вас може и да не е.
Какви алтернативи има?
Няма недостиг на P2P платформи, така че алтернативи не липсват. Най-близките до предлаганата от Afranga доходност са Swaper и Lendermarket, като могат да се похвалят и с по-дълга история. Доходността при Swaper е 14-16%, като се комбинира със 7 години безупречно представяне. При Lendermarket доходността е 15-17%. При тях имаше период с проблеми и забавяния, които миналата година бяха преодолени. Нито една от двете платформи, обаче, не е регулирана. Това съвсем не означава, че са лоши. Доколко ECSP регулацията е важна и какви реални ползи носи на инвеститорите ще разгледам подробно по-нататък.
Ако регулацията е по-важна от доходността за вас, има и други платформи, регулирани като ECSP – Lande и HeavyFinance. Те са специализирани в отпускане на бизнес заеми за фермери, а не в потребителски кредити. При тях доходността е между 10% и 14% годишно, като кредитите са обезпечени със земеделска земя и техника. Доволен съм и от двете, като моята стратегия е да инвестирам само в заеми със залог на земя и LTV до 70%.
Mintos имат още по-добра регулация, а някои оригинатори, като Nera Capital, предлагат и 15-17% доходност. Mintos предлагат голямо разнообразие от възможности за инвестиции и щедър бонус за новите инвеститори.
Предимства и недостатъци на ECSP регулацията
Преди всичко трябва да знаете, че нито една регулация не защитава инвеститорите от загуби! Това правило важи за всички инвестиции. Регулациите само гарантират, че инвеститорите губят пари напълно законосъобразно. Може да ви звучи като шега, но не е! Все пак, освен необходимо зло, регулациите носят и предимства на инвеститорите. Te налагат определени правила и изисквания към инвестиционните компании. Важно е да знаем, че има различни видове регулации, даващи различна степен на защита на инвеститорите. Afranga са регулирани като ECSP (European Crowdfunding Service Provider) и затова ще разгледам тази регулация по-подробно.
Предимства за инвеститорите от ECSP
Наличието на лиценз за ECSP (European Crowdfunding Service Provider) предоставя няколко ключови предимства за инвеститорите, използващи платформата. Ето най-важните от тях:
- Регулаторни изисквания и надзор – платформите с ECSP лиценз са под надзора на национален и/или европейски регулаторен орган. В случая за България това е КФН. Регулацията изисква платформата да докаже, че спазва ясни правила за защита на инвеститорите, прозрачност, конфликти на интереси и управление на риска.
- Повишена прозрачност – платформите са задължени да предоставят ключов инвестиционен документ (KID) за всеки заем, който съдържа информация за проекта, рисковете, структурата на финансирането и т.н. Това позволява на инвеститорите да вземат по-информирано решение.
- Защита за неопитни инвеститори – ECSP регламентът изисква платформите да категоризират инвеститорите чрез подходящ тест и да идентифицират дали инвеститорът е „неопитен“. В този случай може да се наложи да дават допълнителна информация за рисковете и/или да има „период на охлаждане“ (обикновено няколко дни), през който инвеститорът може да се откаже от инвестицията си без последствия.
- Достъп до проекти в целия ЕС – благодарение на общоевропейския режим, платформи с ECSP лиценз могат да оперират в целия ЕС без нужда от допълнителен лиценз във всяка страна. Това дава възможност на инвеститорите да инвестират в заеми на компании от различни държави, увеличавайки разнообразието от инвестиционни възможности.
- Намаляване на риска от измами – лицензираните платформи са подложени на контрол. Това ограничава риска от измами или некоректни практики. Трябва да водят ясна отчетност и да имат системи за жалби и уреждане на спорове.
- По-висок професионализъм – получаването на ECSP лиценз изисква покриване на редица критерии – технически, финансови и организационни. Това предполага, че платформата има стабилни процеси и компетентен екип.
Наличието на ECSP регулация дава определени предимства, но все пак инвеститорите трябва да са наясно, че този лиценз ги защитава основно от некомпетентни екипи и откровени измамници. ECSP не осигурява нивото на защита на брокерския лиценз MiFID II, какъвто имат компании като Freedom24, например.
Сравнение между ECSP и MiFID II регулациите
Сравнението между ECSP лиценз и MiFID II брокерски лиценз (като този на Freedom24) е интересно, защото и двата защитават инвеститорите, но в различни контексти и има съществени разлики. В случая ще ползвам за пример Freedom24 – брокер, който използвам и харесвам и който има офис в България. Казаното важи с пълна сила и за други брокери като Interactive Brokers или Revolut.
Най-съществените разлики, според мен:
- Регулаторна рамка и надзор – при ECSP лиценза се прилага Регламент (ЕС) 2020/1503 (ECSP), който е сравнително нов и няма голям опит в прилагането му. Надзор се осъществява от националния регулатор на държавата, в която е регистрирана съответната платформа. В случая с Afranga това е КФН. При брокерския лиценз се прилагат директива MiFID II и регламент MiFIR, които са много по-развити.Надзора се осъществява, освен от националния регулатор, така и от ESMA на европейско ниво.
- Съхранение на клиентските средства – и двата лиценза изискват съхраняването на неивестираните средства на клиента отделно от средствата на компанията. Съществено предимство на брокерския лиценз на Freedom24 е гаранцията до €20,000 при фалит, осигурена от независим Фонд за компенсиране на инвеститорите.
- Съхранение на клиентските активи – при платформите с ECSP лиценз няма такова. Инвестираните средства отиват при компанията, получател на заема. При брокерите като Freedom24, те се съхраняват се от лицензирани депозитари и попечители (кастодиани). Това е предимство, тъй като при фалит на брокера инвестициите на клиентите се прехвърлят бързо по утвърдена процедура. При фалит на платформа с ECSP лиценз се назначава управление от синдик (ликвидатор). Това е свързано с много повече време и разходи, като няма ясно регламентирана процедура.
Според мен, ECSP лицензът е сравнително лека регулаторна рамка за инвестиции на непублични компании. Тя дава базово ниво на защита за инвестиции с висока доходност и риск, които често са напълно нерегулирани. За момента, той още не е задължителен за P2P платформите, но вероятно това скоро ще се промени.
Брокерският лиценз (MiFID II) предлага значително по-голяма защита за инвеститорите. Той поставя много по-високи изисквания и предоставя гаранции от независим Фонд за компенсиране на инвеститорите. Отделно от това самите активи, в които Freedom24 позволява да се инвестира са много разнообразни. Може да инвестирате в акции, ETF, облигации и опции, които са далеч по-ликвидни, тъй като се търгуват на най-големите световни борси.
Какво да изберем?
Накратко и двете, според ме! Аз лично използвам и P2P платформи като Afranga, и брокери като Freedom24. Това ми дава възможност да инвестирам в различни активи с ниска корелация и да изградя балансиран инвестиционен портфейл. Ползвам Freedom24 от няколко години като втори основен брокер и съм доволен от тях. Ако решите да ги пробвате до края на април 2025 имат кампания за нови инвеститори и може да получите бонус до 20 безплатни акции на стойност до $800 всяка.
Не е съвет за инвестиция!
Това са мои впечатления, а не е финансов съвет! Всичко, което споделям за Afranga и другите P2P платформи е мое лично мнение. Постарал съм се да е максимално обективно и аргументирано, но това не е означава, че е вярно. Аз не съм инвестиционен консултант, а доморасъл инвеститор. Споделям моя опит. Не ви давам съвети. Това, което е подходящо за моите цели, в моята житейска и финансова ситуация, може да не е подходящо за вас! Имайте го предвид. Финансови консултации не давам. И нямам планове да го правя.
Това, че инвестирам чрез определени P2P платформи, не означава, че те са добри или няма риск. Означава само, че съм преценил, че за мен рискът е приемлив и доходността си заслужава. За вас може изобщо да не е така! Има и платформи, в които предпочитам да не инвестирам. Най-важното нещо, което трябва да научите като инвеститор е, че единствено вие сте отговорен за решенията, които взимате. Добре е ясно да го осъзнавате, преди изобщо да решите да инвестирате. Ако не е така, по-добре не го правете. Помнете, че вашите пари са във вашите ръце!
Опит и мнения за P2P платформи
Ако още не сте се включили във Facebook групата за P2P инвестиции, препоръчвам ви да го направите от тук – https://vival.ink/P2PGroup. Там ще намерите над 11,000 души с опит и интереси в P2P инвестициите и финтех. Присъединете се, за да чуете други мнения, да споделите опит, да натрупате знания или да зададете въпроси!
Споделете тази статия с вашите приятели, за които смятате, че ще бъде интересна и полезна.
Моля, имайте предвид: Инвестициите винаги крият риск от загуба на капитала ви. Прогнозните или миналите резултати не са гаранция за бъдещи печалби. Необходимо е да направите собствен анализ, преди да предприемете каквато и да е инвестиция. Текстът включва партньорски връзки към услуги, които препоръчвам. Това означава, че може да получа комисиона, ако се регистрирате чрез някоя от тези връзки (без допълнителни разходи за вас, а в повечето случаи и с някакъв бонус).