Debitum е регулирана P2P платформа, на която инвестирам вече над 5 години. През октомври 2024 година посетих офиса им в Рига, Латвия и успях да добия някои лични впечатления на място. Говорих с екипа на платформата и с един от оригинаторите. Получих убедителни отговори на важни въпроси. В това ревю споделям моето мнение за Debitum, предимствата и недостатъците на платформата, както и впечатленията си от посещението.
До 22.11.2024 платформата Debitum има бонус кампания за всички инвеститори. Повече за условията на кампанията може да видите на сайта им.
Какво представлява Debitum?
Debitum e платформа, регулирана като инвестиционен посредник (IBF – Investment Brokerage Firm) от Латвийската централна банка. Това е най-високото ниво на регулации при P2P платформите, осигуряващо до 20,000 евро защита на инвеститорите. Това ниво на защита е напълно сравнимо с брокерските лицензи на Revolut, Trading212 и Freedom24. Другите две P2P платформи с такъв лиценз са Mintos и Viainvest.
Debitum предлага на инвеститорите възможност за инвестиране в заеми на компании. С тези заеми се финансират нуждите на реалния бизнес. За много хора тези заеми са далеч по-етични от бързите кредити в Swaper, например. Лошото е, че те не са по-малко рискови и доброто управление на кредитния риск е ключово. Добрата новина е, че Debitum се справят отлично с тази задача повече от 6 години.
Откакто работи, Debitum донесе отлична доходност на инвеститорите от над 14% годишно. При това като ги предпази от загуби с оригинатори като Aforti. Debitum успяха да установят проблемите с Aforti много преди други платформи като Mintos и Viventor. Спряха навреме предлагането на техни заеми и напълно защитиха инвеститорите си.
За съжаление, войната в Украйна се отрази лошо на един от оригинаторите (Chain Finance), който практически фалира. В резултат около 2% от портфейла (почти 2 милиона евро) е преструктуриран с минимална лихва от 3% годишно до 2030 година. Макар, че амбицията на Debitum е пълното изплащане на тези заеми, според мен, загубата на някаква част е доста вероятна. Но дори да бъде изгубена цялата сума – това са само 2% от финансираните през Debitum кредити. При мен сумата под риск е под 700 евро, което е в пъти по-малко от доходността ми от платформата. Разбира се, загубите са част от играта при инвестициите. Безгрешни платформи няма. Има само безгрешни инвеститори. За съжаление, аз не съм сред тях 😉
Какво предлага Debitum на инвеститорите?
Доходност и стабилност
Преди всичко предлага много добра лихва от 11 до 14% годишно по сравнително дългосрочни бизнес заеми от 3 до 36 месеца. Платформата често прави промоции за всички инвеститори с още 1% или 2% кешбек допълнително за определени периоди и оригинатори. Това още повишава доходността, до над 12% и дори 15%. Звучи твърде хубаво, за да е истина, нали?
Този въпрос измъчваше и мен, независимо от безупречното представяне на Debitum вече 6 години. Е, добре де, почти безупречно! Аз не смятам, че проблемите свързани с войната в Украйна са грешка, на която и да било платформа. За да сложа край на тези мъки, реших да отида в Рига и да видя какъв е този бизнес, който може да си позволи заеми с годишен процент на разходите между 12% и 18%, като отчетем и 1-3% комисионна на платформата. Оказа се, че има такъв бизнес и той е доста развит в Латвия. За това, обаче, малко по-късно.
Добра защита на инвеститорите
Debitum има най-добрата регулация, осигуряваща най-високото ниво на защита на инвеститорите. От септември 2021 година платформата има лиценз за инвестиционен брокер (IBF – Investment Brokerage Firm) от Комисията по Финансови и Капиталови Пазари (Financial and Capital Market Commission) към Латвийската централна банка. Платформата се администрира от компанията SIA DN Operator, която се контролира от органа за финансов надзор в Латвия и се регулира в съответствие с MiFID II. В резултат на това, сметките на инвеститорите са защитени срещу злоупотреба със средства или неплатежоспособност на платформата до 20 000 евро от системата за компенсиране на инвеститорите (ICF). Макар че регулациите не могат да ни предпазят от лоши инвестиции, то те са основание да се чувстваме спокойни, че процесите в платформата се наблюдават. Все пак, не забравяйте, че никоя регулация не ни защитава от загуби в резултат на лоши инвестиции. Никоя!
Бонус е, че платформата няма такси за инвеститорите. Никакви. Включително за теглене на пари от платформата, което макар и да не е най-важното, е добре дошло за инвеститорите.
Предимства и недостатъци на Debitum
Ще маркирам накратко предимствата и недостатъците на платформата, така, както аз ги виждам. На някои вече се спрях, а други ще разгледам по-детайлно нататък.
Предимства
- Висока доходност – 11-14% годишно;
- Регулация като инвестиционен посредник – най-високо ниво на защита;
- Ангажимент за обратно изкупуване – след 90 дни с лихва;
- Наказателни лихви при закъснение – 10% годишно допълнителна доходност;
- Добра наличност на заеми – няма кешдраг (неинвестирани суми);
- Заеми с широк диапазон на продължителност – от 3 до 36 месеца;
- Редовни промоции за всички инвеститори – 1-2% кешбек;
- Дълга история – работи от 6 години;
- Много добро представяне на заемите – само 2% са засегнати от войната в Украйна;
- Никакви такси за инвеститорите – за нищо;
- Автоинвест – с добри възможности и лесен за настройка;
- Адекватен мениджмънт и екип – опитен и открит.
Недостатъци
- Няма вторичен пазар – планиран е, но не е наличен;
- Два различни инструмента за инвестиция – могат да бъдат объркващи;
- Някои оригинатори не запазват дял – няма skin-in-the-game;
- Непрозрачно представяне на заемите в дефолт;
- Тъмни моменти в миналото – DEB Token.
Мисля, че повечето предимства вече ги разгледах или са достатъчно ясни. Затова мисля да обърна внимание основно на недостатъците. Подредил съм ги по важност, според моята преценка.
Няма вторичен пазар
Липсата на вторичен пазар може да е проблем за инвеститори, които имат нужда да излязат предсрочно от инвестицията. Макар да има и краткосрочни заеми от 3 до 12 месеца, най-добрите лихви се получават за заемите от 12 до 36 месеца. Това е сравнително дълъг период, така че ще е полезно да има възможност за предсрочен изход. Казаха, че работят и скоро ще го пуснат. Кога точно, не стана ясно.
Два инвестиционни инструмента – ABS и Notes
Само по себе си, наличието на повече инвестиционни инструменти е предимство, а не недостатък, ако инвеститорите ясно разбират разликата между двата. В случая тя не е много голяма, нито трудна за разбиране, но все пак я има. Описана е добре на блога на Debitum, а накратко е визуализирана на следната картинка:
ABS или Aset Based Secuiries са пакети от 5 кредита на един оригинатор, които са отделени в специална SPV (Special Purpose Vehicle) компания. Оригинаторът е длъжен да поддържа 100% покритие на активите в SPV. Този инструмент е малко по-сигурен за инвеститорите, но по-труден за управление от страна на платформата и оригинаторите.
При Notes няма специална SPV компания. Не е задължително и изобщо да има финансов посредник (оригинатор). Notes могат да бъдат издадени директно от получателя на кредита. В повечето случаи това е точно така. В този смисъл те приличат на облигации (bonds), но те не са борсово търгувани като частичните облигации в Mintos. За Notes няма проспект, одобрен от надзорен орган. Това са си частни заеми към дадения бизнес. При Notes нещата са по-опростени и улеснени от гледна точка на платформата и издателя им. За инвеститорите в Notes нивото на сигурност е по-ниско спрямо ABS.
Skin-in-the-game
Само 2 от оригинаторите в Debitum запазват 10% дял от предлаганите на инвеститорите кредити – Evergreen Capital и любимият ми – Tripple Dragon. Останалите не запазват никакъв дял. Нямат skin in the game. Липсата на запазен дял не е задължително да е проблем. Платформи като Klear, Lande и Heavy Finance също не запазват дял и въпреки това се представят отлично. Все пак, при равни други условия наличието на дял в кредитите от страна на оригинатора, според мен е предимство. Странно за мен е, че другият оригинатор Sandbox Funding, който е собственост на акционерите на Debitum, също не запазва никакъв дял. При издателите на Notes няма как да се запазва дял, тъй като те не винаги са финансови посредници, а най-често са крайните получатели на кредита.
Кредитите в дефолт
Съвсем нормално е да има кредити в дефолт. В случая техния дял е малък (под 2%) и се дължи на форсмажорни обстоятелства – войната в Украйна. Това е извън контрола на платформата и тя комуникира положението открито и честно към инвеститорите. Но има нещо, което не ми харесва. Ако за маркетингови цели може и да е приемливо да се твърди, че има 0% загуби, което в момента е така, то дефолт определено има. Преструктурирането на кредит само по себе си е дефолт.
Така, че статистиката показваща, че всички заеми са текущи, определено не е вярна и подвеждаща. Това е така, както в публичната обща статистика на платформата, така и личния портфейл на инвеститорите. Смятам, че е много по-честно тези заеми да се показват като дефолт, каквито фактически са. Реално кредитите в дефолт са под 2% от общия обем финансирани заеми и около 8% от активния кредитен портфейл. Това са много добри стойности. Не виждам основания да се прикриват. Определено не ми харесва.
DEB Token – Минало незабравимо
Едно от нещата, които тежат на Debitum е финансирането чрез DEB Token при старта на платформата. Аз лично не съм участвал и това не ме касае, но има хора, които са имали надежда да спечелят от това. И сега те са недоволни. Вероятно имат право. Само, че компанията, която оперира платформата сега е съвсем различна, включително като собственост. Не знам защо не направиха пълен ребрандинг, но аз мисля, че това ще е правилно и им го казах при разговорите. Явно си харесват много логото и името и не са склонни да се откажат от него, дори на цената на неприятното наследство, което носи. Както казах това за мен не е проблем, но хвърля неприятна сянка върху платформата.
Посещението в Рига
През октомври 2024 година посетих офиса на Debitum в Рига. Скромен офис, в който работи екипа, който е 10-15 души. Този екип не включва софтуерни разработчици. Развитието на платформата се изпълнява от независима външна софтуерна компания. Говорихме няколко часа с оперативния директор (COO) – Анатолийс Путна и Давис Зиеднис – ръководител на бизнес развитието в Debitum. Направиха ми много добро впечатление на открити хора, които си разбират от работата. Отговориха убедително на всичките ми въпроси. Но най-важният от тях беше какви са тези бизнеси, които могат да си позволят заеми с оскъпяване от 12-17%? Единият ми е много ясен – бързо растящи компании, разработващи мобилни игри. Другият, обаче, се оказа неочакван и напълно непознат за мен – основно горско стопанство (forestry). За мен беше важно да разбера механизма
Как и колко се печели от горите?
Оказа се, че Латвия е много гориста страна. Това се забелязва от самолет. Буквално. Бизнесът с гори там е нещо подобно на бизнеса със земеделска земя у нас. Оказва се, че се печели доста добре. Компании като Bono Group, Juno и Foresto изкупуват гори. Окрупняват малките горските парцели. Продават или отдават под наем земеделската земя. За горите извършват санитарна сеч и дърводобив в продължение на няколко години. Продават основно необработена дървесина – трупи, пулта и пелети. Останах изумен, че освен за близки страни като Финландия и Швеция, изнасят сериозно и за… Китай! Заведоха ме на централния терминал на пристанището в Рига, където видях огромното количество дървесина, която се товари от Bono Group за Китай. Ето как изглеждат камарите с дървесина и пелети:
За Финландия и Швеция изнасят и много пелети за отопление. Тази дейност носи добра печалба, но основната печалба идва след 2-3 години. Тогава окрупнените парцели, от които вече е изсечено, това което е можело, без да се разваля гората, се продават на скандинавски фондове, специализирани в дългосрочни инвестиции в гори. Това са фондове с хоризонт около 30 години, основно пенсионни. Разликата между продажната цена и покупната е около 3 пъти. Печалбата от изсеченото е само бонус, който е напълно достатъчен да се плащат 20% годишна лихва по кредита.
На горната снимка съм на пристанището в Рига с каска и жилетка с Давис от Debitum и представителя на Bono Group. Както виждате изпълняваме всички мерки за безопасност. Все пак, попитах дали банките не са по-изгоден вариант за кредит. Оказа се, че те задължително изискват ипотека на парцела, което при по-малките парцели е сериозен разход под формата на такси. Така, дори кредита да е със значително по-ниска лихва, цялостното оскъпяване е по-високо, а и става много по-бавно. Това е доста интересен бизнес модел, който адекватно обяснява високата доходност на кредитите. Останах доволен от отговорите на въпросите си. А и Рига е много приятен град, който планирам да посетя отново през лятото.
Debitum по време на кризи
Кризисните ситуации са много добър тест както за платформите, така и за инвеститорите. За 6 години работа Debitum премина през две кризисни ситуации – пандемията Covid-19 и войната в Украйна.
Пандемията Covid-19
За разлика от други платформи, пандемията не се отрази на Debitum. Имаше намаление на броя на заемите и лихвите бяха сравнително ниски, но нямаше никакви проблеми за инвеститорите. Нямаше просрочени кредити, нямаше фалирали оригинатори, нямаше и никакви забавяния или ограничения при тегленето на пари. Всичко вървеше гладко.
Войната в Украйна
Войната в Украйна засегна сериозно един от оригинаторите Chain Finance (сега DN Alpha). Неговите заеми бяха към украинска компания за лизинг на автомобили. Дължимата сума към инвеститорите в Debitum при избухването на войната беше 1.9 милиона евро. Плащанията бяха спрени, позовавайки се на форс-мажорни обстоятелства.
През юли 2023 година бяха направени преструктурирания на задълженията, като лихвата беше намалена от 12% на 3% и беше представен план за пълното изплащане на всички задължения до 6 години след отмяна на военното положение в Украйна. Скептичен съм дали това може да се случи, но много бих се радвал, ако стане. Не мога да обвиня платформата за тази ситуация. Аз самият бях убеден, че война няма да има и не само купувах безстрашно украински и руски кредити, но купих доста кредити на Kviku със сериозна отстъпка от 20-30% в Mintos и Iuvo. Тогава си мислех, че правя страхотна сделка. В последствие се оказа, че не е било точно така.
Моето мнение за Debitum
Моето мнение за Debitum е формирано на базата на личния ми опит с тази платформа за почти 6 години, което е почти цялата ѝ история. Като цяло мнението ми е отлично. Доходността е много добра, събираемостта на кредитите също. Регулацията на платформата е от най-добрите. За мен това е достатъчно, особено след като си изясних как и защо компаниите вземат заеми от Debitum при такава висока лихва. Убедих се лично и на място в някои неща. Никой от недостатъците не е твърде сериозен, за да ме притесни. За мен Debitum е много добра платформа, в която ще продължавам да инвестирам. Дали е такава и за вас, трябва сами да решите.
Алтернативи на Debitum
Регулация като инвестиционен посредник (IBF) имат само две P2P платформи освен Debitum – това са Mintos и Viainvest. И двете са в Латвия, където регулацията предлага най-високото ниво на защита на инвеститорите в P2P платформи. Напълно съизмеримо с регулацията и защитата, която има при традиционните брокери, включително защита до 20,000 евро от фонда за компенсиране на инвеститорите (ICF) в Латвия.
По отношение на възможността за инвестиция в бизнес заеми, Debitum няма директен аналог, макар че има оригинатори в Mintos, които предлагат бизнес заеми. В повечето случаи, обаче, няма ангажимент за обратно изкупуване както е в Debitum. Не се сещам за друга платформа, която да предлага подобна възможност.
Други P2P платформи, отпускащи бизнес заеми с обезпечение са EstateGuru, а също и HeavyFinance и Lande. И трите платформи имат регулация за предоставяне на услуги за групово инвестиране – ECSP (European Crowdfunding Service Provider). Тази регулация, обаче, е доста по-лека и не предлага същото ниво на защита на инвеститорите.
Основните алтернативи на Debitum, според мен са Mintos, Heavy Finance и Lande Finance, затова ще ги разгледам съвсем накратко.
Mintos
Според мен, Mintos е една от най-добрите P2P платформи. Скоро пуснаха и пасивни инвестиции в имоти, с което целят да се наложат като инвестиционна платформа, предлагаща широк спектър от възможности, най-вече за дългосрочно инвестиране. Новите продукти, които пускат в последно време – облигации, ETF и имоти под наем, са насочени към дългосрочни инвеститори с хоризонт от 2 до 5 години. Има различни видове обезпечени бизнес кредити. Има и някои уникални и много интересни възможности като кредитите за финансиране на съдебни дела, които предлагат 14-15% годишна доходност.
В момента Mintos предлагат щедър начален бонус за нови инвеститори – €50. Получава се след инвестиране на поне €1000. Допълнително има и още 1% допълнителен бонус за нетните инвестирани суми през първите 90 дни. За да получите бонуса, регистрацията трябва да бъде направена от този линк – https://bit.ly/MintosClub и да инвестирате поне 1000 евро до 60 дни след регистрацията.
Lande Finance
Lande Finance отпуска заеми на фермери и земеделски производители, обезпечи със земеделска земя или техника. Платформата се представя отлично. Използвам я повече от 3 години и съм много доволен от резултатите. Средната доходност е около 12% годишно, а актуалното състояние на портфейла на Lande към края на септември 2024 година може да видите на блога им https://bit.ly/Lande0924.
В момента Lande предлагат и 3% кешбек за инвестициите през първите 30 дни за новите инвеститори в платформата, регистрирани от този линк https://bit.ly/VivaLande до края на 2024 година (31.12.2024).
Heavy Finance
HeavyFinance отпуска заеми на фермери и земеделски производители, обезпечи със земеделска земя или техника. Използвам платформата вече 4 години и съм много доволен от резултатите. Средната доходност е около 13% годишно, а актуалното състояние на портфейла им към края на септември 2024 година може да видите тук – https://bit.ly/HFSep24. Освен стандартните заеми с фиксирана лихва, Heavy Finance предлагат и много интересни „зелени заеми“. Тяхната доходност е много висока, но реално е прогнозна и се базира на очаквания за цената на зелените сертификати през следващите години.
За новите инвеститори в HeavyFinance има 2% кешбек за всички инвестиции през първите 30 дни след регистрация от тази връзка – https://vivainvest.eu/join-heavyfinance
1% бонус в Debitum за нови инвеститори
Новите инвеститори в Debitum Investment могат да получат 1% бонус, ако се регистрират от тази връзка – https://bit.ly/Debitum. (Няма нужда да се попълва реферал код!) Бонусът се изчислява върху всички инвестиции, направени в рамките на 30 дни след регистрацията. Този бонус ще е в добавка към всички други бонус и кешбек кампании, които има в момента. Още актуални бонуси за различни инвестиционни платформи може да намерите тук – https://www.vivainvest.eu/p2p-bonus/
Не е съвет за инвестиция!
Това са мои впечатления, а не е финансов съвет! Всичко, което споделям за Debitum е мое лично мнение. Постарал съм се да е максимално обективно и аргументирано, но това не е означава, че е вярно. Аз не съм инвестиционен консултант, а доморасъл инвеститор. Споделям моя опит. Не ви давам съвети. Това, което е подходящо за моите цели, в моята житейска и финансова ситуация, може изобщо да не е подходящо за вас! Имайте го предвид. Финансови консултации не давам. И нямам планове да го правя.
Това, че инвестирам чрез определени P2P платформи, не означава, че те са добри или без риск. Означава само, че съм преценил, че за мен рискът е приемлив и доходността си заслужава. За вас може изобщо да не е така! Има и платформи, в които предпочитам да не инвестирам. Най-важното нещо, което трябва да научите като инвеститор е, че единствено вие сте отговорен за решенията, които взимате. Добре е ясно да го осъзнавате, преди изобщо да решите да инвестирате. Ако не е така, по-добре не го правете. Помнете, че вашите пари са във вашите ръце!
Опит и мнения за P2P платформи
Ако все още не сте се включили във Facebook групата за P2P инвестиции, препоръчвам ви да го направите от тук – http://bit.ly/P2PGroupBG. Там ще намерите над 10,000 души с опит и интереси в P2P инвестициите и финтех. Присъединете се, за да чуете други мнения, да споделите опит, да натрупате знания или да зададете въпроси!
Споделете тази статия с вашите приятели, за които смятате, че ще бъде интересна и полезна.
Здравейте,
Благодарности за анализа и връзката – „Новите инвеститори в Debitum Investment могат да получат 1% бонус, ако се регистрират от тази връзка – https://bit.ly/Debitum.“
Вашият referral code обаче не се изписва в полето. Бихте ли го споделили, така че да има ефект.
Благодаря,
П.
Няма нужда от реферал код. Системата е по-различна в случая.